Przegląd implementacji Konwencji OECD o zwalczaniu przekupstwa zagranicznych funkcjonariuszy publicznych w międzynarodowych transakcjach handlowych prowadzony przez Grupę Roboczą OECD ds. Przekupstwa w Międzynarodowych Transakcjach Handlowych.

Przegląd implementacji Konwencji OECD o zwalczaniu przekupstwa zagranicznych funkcjonariuszy publicznych w międzynarodowych transakcjach handlowych prowadzony przez Grupę Roboczą OECD ds. Przekupstwa w Międzynarodowych Transakcjach Handlowych.

Zgodnie z artykułem 12 Konwencji OECD o zwalczaniu przekupstwa zagranicznych funkcjonariuszy publicznych w międzynarodowych transakcjach handlowych państwa-strony zobowiązują się do współpracy mającej na celu wzajemne monitorowanie przestrzegania jej postanowień, między innymi w formie przeglądów poszczególnych państw-stron na forum Grupy Roboczej OECD ds. Przekupstwa w Międzynarodowych Transakcjach Handlowych. Grupa Robocza OECD składa się z przedstawicieli 40 państw będących stronami Konwencji OECD o zwalczaniu przekupstwa zagranicznych funkcjonariuszy publicznych w międzynarodowych transakcjach handlowych i jest odpowiedzialna za monitorowanie wdrażania Konwencji, Rekomendacji z 2009 roku oraz pozostałych instrumentów związanych z Konwencją. Przeglądy prowadzone przez Grupę Roboczą OECD odbywają się w ramach tzw. faz oceny.

Obecnie ma miejsce trzecia faza oceny, która rozpoczęła się w 2010 roku i ma się zakończyć w 2014 roku, po przeprowadzeniu oceny wszystkich państw-stron Konwencji. Przegląd każdego z państw-stron kończy się przyjęciem przez Grupę Roboczą OECD raportu zawierającego analizę krajowych przepisów implementujących postanowienia Konwencji wraz z oceną ich praktycznego stosowania. W ramach raportu z przeglądu formułowane są także rekomendacje w zakresie obszarów i zagadnień, co do których zespół oceniający OECD oraz Grupa Robocza OECD uznały, iż konieczne są działania uzupełniające mające na celu pełną realizację zaleceń Konwencji. Zgodnie z przyjętymi przez OECD procedurami dotyczącymi kontroli wykonania rekomendacji przez Grupę Roboczą OECD, po roku oraz po dwóch latach od momentu przyjęcia raportu z oceny, każde z ocenianych państw jest zobowiązane przedstawić ustne oraz pisemne sprawozdania z realizacji rekomendacji. W przypadku braku implementacji rekomendacji przez ocenianie państwo, Grupa Robocza OECD może podjąć dodatkowe środki takie jak powtórzenie oceny, wizyta techniczna zespołu oceniającego OECD czy wysyłanie monitów do władz krajowych.

Przejdź do góry strony