Konwencja OECD z dnia 26 listopada 2009 roku.

Konwencja OECD o zwalczaniu przekupstwa zagranicznych funkcjonariuszy publicznych w międzynarodowych transakcjach handlowych oraz Rekomendacje Rady OECD w sprawie dalszego zwalczania przekupstwa w międzynarodowych transakcjach handlowych z dnia 26 listopada 2009 roku.

Konwencja OECD o zwalczaniu przekupstwa zagranicznych funkcjonariuszy publicznych w międzynarodowych transakcjach handlowych ustanawia prawnie wiążące normy dotyczące kryminalizacji przekupstwa zagranicznych funkcjonariuszy publicznych w międzynarodowych transakcjach handlowych oraz przewiduje szereg środków związanych z penalizacją przekupstwa. Konwencja weszła w życie 15 lutego 1999 roku. Obecnie stronami Konwencji są 34 państwa członkowskie OECD i sześć państw trzecich (Argentyna, Brazylia, Bułgaria, Kolumbia, Rosja i RPA). Polska jest stroną Konwencji od dnia 8 września 2000 roku.

Konwencja zobowiązuje państwa-strony Konwencji do uznania czynnego przekupstwa zagranicznych funkcjonariuszy publicznych za przestępstwo oraz ustanowienia odpowiedzialności krajowych osób prawnych za to przestępstwo. Poprzez wprowadzenie w każdym z państw-stron Konwencji karalności czynnego przekupstwa zagranicznych funkcjonariuszy publicznych w odniesieniu do własnych przedsiębiorców, dąży do zapewnienia uczciwych warunków konkurencji wszystkim uczestnikom międzynarodowego obrotu gospodarczego. Ponadto, Konwencja w artykule trzecim zachęca państwa będące jej stronami do rozważenia nałożenia dodatkowych sankcji administracyjnych i cywilnych na osoby prawne uznane winnymi przekupstwa zagranicznego funkcjonariusza publicznego, wśród których Rekomendacje Rady OECD w sprawie dalszego zwalczania przekupstwa w międzynarodowych transakcjach handlowych z dnia 26 listopada 2009 roku wskazują na wykluczenie z ubiegania się o korzyści publiczne takie jak zamówienia publiczne.

Rekomendacje Rady OECD w sprawie dalszego zwalczania przekupstwa w międzynarodowych transakcjach handlowych zostały opublikowane w dniu 9 grudnia 2009 r. z okazji dziesiątej rocznicy wejścia w życie Konwencji OECD o zwalczaniu przekupstwa zagranicznych funkcjonariuszy publicznych w międzynarodowych transakcjach handlowych. Rekomendacje zostały przyjęte przez OECD w celu zwiększenia zdolności państw-stron Konwencji do zapobiegania, wykrywania i ścigania zarzutów dotyczących przestępstwa przekupstwa w międzynarodowych transakcjach handlowych.

W Polsce rekomendacja dotycząca rozważenia nakładania sankcji administracyjnych i cywilnych w postaci wykluczenia lub zawieszenia prawa udziału w zamówieniach publicznych na podmioty uznane winnymi za przestępstwa przekupstwa zagranicznego funkcjonariusza, została zrealizowana poprzez umieszczenie w polskiej ustawie Prawo zamówień publicznych (artykuł 24 ustęp 1 pkt. 4-8) przesłanki wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wykonawcy skazanego prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo przekupstwa.

Polska i angielska wersja Konwencji OECD o zwalczaniu przekupstwa zagranicznych funkcjonariuszy publicznych w międzynarodowych transakcjach handlowych oraz Rekomendacji Rady OECD w sprawie dalszego zwalczania przekupstwa w międzynarodowych transakcjach handlowych znajdują się także na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości:
http://bip.ms.gov.pl/pl/ministerstwo/wspolpraca-miedzynarodowa/wspolpraca-z-oecd/

Szczegółowe informacje na temat Konwencji można znaleźć na stronie internetowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD):
http://www.oecd.org/corruption/oecdantibriberyconvention.htm

Pliki

Przejdź do góry strony