Pytania i odpowiedzi

Pytanie 1:

Czy pod pojęciem "zaświadczenia z ewidencji działalności gospodarczej" można rozumieć samodzielnie pobrany wydruk z CEIDG?

Tak. Dopuszcza się złożenie aktualnego zaświadczenia pobranego ze strony internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Pytanie 2:

Czy jeżeli działalność gospodarcza była czasowo zawieszona z uwagi na wykonywanie zawodu radcy prawnego, w ramach którego świadczono pomoc prawną z zakresu prawa zamówień publicznych, jako partner (wspólnik) spółki partnerskiej, której przedmiotem była działalność prawnicza - taki okres może być uznany na równi z zaświadczeniem z CEIDG za udowodniony oraz potwierdzony odpisem z KRS, a tym samym ten okres będzie mógł być doliczony do wymaganego 5-letniego okresu doświadczenia zawodowego?

Zgodnie z art. 173 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164 z późn. zm.) członkiem Krajowej Izby Odwoławczej może być osoba, która m.in. posiada minimum pięcioletnie doświadczenie zawodowe (staż pracy) w administracji publicznej lub na stanowiskach związanych z udzielaniem porad prawnych, sporządzaniem opinii prawnych, opracowywaniem projektów aktów prawnych oraz występowaniem przed sądami i urzędami.

Do doświadczenia zawodowego (stażu pracy), w zakresie określonym przez ustawodawcę, można zaliczyć doświadczenie zdobyte częściowo w ramach stosunku pracy, częściowo w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jak również przez realizację zadań w oparciu o umowy, do których stosuje się przepisy o zleceniu.

W § 3 ust. 3 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 2 lipca 2007 r. w sprawie trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego na członków Krajowej Izby Odwoławczej, sposobu powoływania komisji kwalifikacyjnej, a także szczegółowego zakresu postępowania kwalifikacyjnego (Dz. U. Nr 120, poz. 820 z późn. zm.) doprecyzowano, jakie dokumenty potwierdzają spełnienie przez kandydata na członka KIO wymaganego warunku, w zależności od posiadanego doświadczenia zawodowego (stażu pracy).

Jednocześnie Urząd Zamówień Publicznych wyjaśnia, iż ostatecznej oceny dokumentów składanych przez kandydatów na członków Krajowej Izby Odwoławczej dokonywać będzie upoważniona do tego komisja kwalifikacyjna powołana przez ministra właściwego do spraw gospodarki.

Pytanie 3:

Zwracam się z uprzejmą prośbą o przesłanie treści testów oraz zadań pisemnych w postępowaniach kwalifikacyjnych do KIO, jakie miały miejsce od 2007 roku do chwili obecnej. Jeśli treści te są gdzieś opublikowane, proszę o wskazanie stosownego miejsca publikacji.

W odpowiedzi na prośbę publikujemy na stronie internetowej: www.uzp.gov.pl/kio/postepowanie-kwalifikacyjne-do-kio sprawdziany wiedzy wraz z kluczem odpowiedzi oraz tematy prac pisemnych w przeprowadzonych dotychczas postępowaniach kwalifikacyjnych na członków KIO.

Pytanie 4:

Uprzejmie proszę o odpowiedź jak interpretować wymóg postawiony w ogłoszeniu o naborze, tj. zgodnie z art. 173 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2014 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164 z późn. zm.) w skład Krajowej Izby Odwoławczej powoływane są osoby, które (w ramach limitu określonego w ogłoszeniu, tj. 20 osób) uzyskały najlepsze wyniki w postępowaniu kwalifikacyjnym i spełniają następujące wymagania:

„posiadają minimum pięcioletnie doświadczenie zawodowe (staż pracy) w administracji publicznej” ?

Czy pod pojęciem administracji publicznej należy utożsamiać wszystkie podmioty, które wykonują (z mocy prawa lub na podstawie porozumień) administrację publiczną w znaczeniu przedmiotowym, niezależnie od tego, czy w aspekcie ustrojowym podmioty te stanowią część aparatu administracyjnego (organy w sensie ustrojowym), czy też pozostają poza tą strukturą (organy w znaczeniu funkcjonalnym)?

Zatem czy udowodnieniem spełnienia tego warunku będzie praca w publicznym szpitalu (spzoz) lub w instytucji gospodarki budżetowej, utworzonej w celu realizacji zadań publicznych z zakresu kultury fizycznej, której organem wykonującym funkcje organu założycielskiego jest minister?

Pojęcie „administracja publiczna” nie ma jednolitej definicji prawnej w obowiązujących przepisach prawa. We współczesnej nauce prawa administracyjnego pojęciu „administracja publiczna” nadaje się dwa ogólne znaczenia podstawowe:

1)    w znaczeniu przedmiotowym przez administrację publiczną rozumie się twórczą, zorganizowaną i ciągłą działalność publiczną w państwie, która polega na obsłudze potrzeb wynikających ze współżycia ludzi w wielkich grupach. Jest to więc rodzaj działalności zmierzającej do osiągnięcia celów ogólnych (interesu publicznego) w państwie;

2)  w znaczeniu podmiotowym (organizacyjnym, strukturalnym) administrację publiczną stanowią organy administracji rządowej (państwowej), organy zakładów administracyjnych oraz organy samorządu terytorialnego.

Ponadto zadania administracji mogą być wyraźnie przypisane innym podmiotom, których nie zalicza się do pojęcia administracji publicznej w sensie organizacyjnym. Realizacja zadań administracji stanowi bowiem dodatkowy, cząstkowy i nietypowy element w podstawowym zakresie ich działania. Mogą to być inne organy państwowe (np. organy sądów, wykonujące w koniecznym zakresie funkcje administracyjne), kierownicy państwowych osób prawnych, organy przedsiębiorstw komunalnych, organy fundacji, organy organizacji społecznych (Encyklopedia prawa, red. U. Kalina-Prasznic, Warszawa 1999 r., s. 815).

W doktrynie prawa administracyjnego podkreśla się ponadto, że „administracja publiczna” obejmuje funkcję władczą polegającą na wykonywaniu prawa oraz zaspokajaniu zbiorowych potrzeb społeczeństwa, z możliwością zastosowania przymusu. Jej zakres w różnych ustrojach ulega zmianom. Realizowana jest z upoważnienia prawa i działa w interesie publicznym. Na administrację publiczną składa się system organów administracji publicznej, organy samorządu terytorialnego, zawodowego, gospodarczego”- Wielka Encyklopedia Prawa, red. E. Smoktunowicz, Wydawnictwo Prawo i Praktyka Gospodarcza, 2000 r., s. 23).

W myśl obowiązujących przepisów przez organy administracji publicznej rozumie się ministrów, centralne organy administracji rządowej, wojewodów, działające w ich lub we własnym imieniu inne terenowe organy administracji rządowej (zespolonej i niezespolonej), organy jednostek samorządu terytorialnego oraz organy i podmioty powołane z mocy prawa lub na podstawie porozumień do załatwiania spraw indywidualnych rozstrzyganych w drodze decyzji administracyjnych (art. 5 § 2 pkt 3 w związku z art. 1 pkt 2 Kodeksu postępowania administracyjnego).

Taki podział znajduje również uzasadnienie w przepisach Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisach określających organizację administracji rządowej i samorządowej (ustawa o Radzie Ministrów, ustawa o administracji rządowej w województwie, ustawa o samorządzie gminnym, ustawa o samorządzie powiatowym oraz ustawa o samorządzie województwa).

W świetle przedstawionych wyjaśnień, uzasadniony wydaje się wniosek, że w celu interpretacji pojęcia „administracja publiczna” właściwe byłoby przyjęcie jego rozumienia w znaczeniu podmiotowym, zgodnie z którym administrację tę stanowią organy administracji państwowej, organy administracji rządowej oraz organy samorządu terytorialnego. O zatrudnieniu w administracji publicznej, można by zatem mówić wówczas gdy dotyczy ono jednostek organizacyjnych, które w sensie strukturalnym i organizacyjnym są (były) urzędami administracji publicznej obsługującymi takie organy.

Pytanie 5:

W związku z prowadzonym postępowaniem kwalifikacyjnym na członka Krajowej Izby Odwoławczej bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi jakiego rzędu wynagrodzenie jest przewidziane dla wybranego członka KIO.

Kwestie wynagrodzenia członków KIO uregulowane zostały w art. 173 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 2164 z późn.zm.) oraz w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 lipca 2007 r. w sprawie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej podstawę ustalenia wynagrodzenia zasadniczego Prezesa, wiceprezesa oraz pozostałych członków Krajowej Izby Odwoławczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 128, poz. 885 z póżn.zm.) wydanego w oparciu o dyspozycję art. 173 ust. 10 ustawy Pzp.

Pytanie 6:

Czy pracę pisemną pisze się na komputerze, który udostępnia KIO czy wyłącznie ręcznie? Jakie materiały można mieć ze sobą na części pisemnej np. ustawy, dyrektywę, orzecznictwo, rozporządzenia?

Urząd Zamówień Publicznych uprzejmie wyjaśnia, iż kwestie egzaminu pisemnego na członka KIO uregulowane zostały w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 2 lipca 2007 r. w sprawie trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego na członków Krajowej Izby Odwoławczej, sposobu powoływania komisji kwalifikacyjnej, a także szczegółowego zakresu postępowania kwalifikacyjnego (Dz.U. Nr 120, poz. 820 z późn. zm.).

Zgodnie z § 10 ust. 3 pkt. 1) lit. a) i b) rozporządzenia kandydat otrzymuje przed rozpoczęciem pracy pisemnej, opatrzone pieczęcią Urzędu, nieoznakowaną zaklejoną kopertę z zadaniem pracy pisemnej oraz spięte i ponumerowane czyste karty przeznaczone do sporządzenia pracy pisemnej.

Zgodnie zaś z art. 8 ust. 1 praca pisemna polega na dokonaniu przez kandydata oceny prawnej stanu faktycznego (kazusu) na podstawie dokumentów zakwalifikowanych przez komisję lub opracowanych na potrzeby egzaminu. Każdy kandydat ocenia ten sam stan faktyczny.

Pytanie 7:

Chciałbym zapytać, czy w czasie rozwiązywania kazusu można korzystać z tekstów aktów prawnych?

Odpowiedź na pytanie nr 6.

Pytanie 8:

W związku z postępowaniem kwalifikacyjnym na członków Krajowej Izby Odwoławczej, proszę o odpowiedź na poniższe pytania:

1. jak często (średnio) członek KIO jest wyznaczany do składu orzekającego (np. w skali tygodnia lub miesiąca)?

Zgodnie z art. 188 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 2164 z późn.zm.) oraz z obowiązującym obecnie Wewnętrznym regulaminem organizacji pracy Krajowej Izby Odwoławczej stanowiącym załącznik do zarządzenia nr 2/2011 Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 11 kwietnia 2011 r., zmienionego zarządzeniem nr 1/2015 r. Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 8 stycznia 2015 r. skład orzekający jest wyznaczany przez Prezesa Izby według kolejności wpływu odwołań z alfabetycznej listy członków Izby. Odstępstwo od tej kolejności dopuszczalne jest tylko z powodu choroby członka Izby lub innej ważnej przyczyny w szczególności urlopu, zwolnienia od pracy członka Izby lub gdy ze względu na liczbę lub stopień zawiłości dotychczas powierzonych zadań wyznaczenie członka Izby do rozpoznania kolejnego odwołania zagraża ich terminowej realizacji.  W związku z powyższym częstotliwość wyznaczania członka KIO do składu orzekającego zależy od ilości wpływających odwołań, liczby osób aktualnie pracujących w Izbie oraz obciążenia danego członka.

2. czy system pracy członka KIO wymaga jego stałej obecności na miejscu, czy możliwe są dojazdy (a jeśli tak, to z jakim wyprzedzeniem należy się stawić na rozprawę)?

Zgodnie z obowiązującym obecnie Regulaminem pracy Krajowej Izby Odwoławczej, członek KIO jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, w systemie polegającym na wykonywaniu zadań członka Izby. Z uwagi na okoliczność, iż w stosunku do członków KIO utrudnione jest precyzyjne określenie momentu rozpoczynania i zakończenia pracy, wprowadza się w stosunku do członków KIO zadaniowy czas pracy. Czas pracy członka KIO jest określony wymiarem jego zadań. Zadania te powinny być wykonywane w ramach czasu pracy wynikającego z norm określonych w art. 129 Kodeksu pracy. Członek KIO może wykonywać swoją pracę także poza siedzibą Krajowej Izby Odwoławczej.

3. z jakim wyprzedzeniem i w jakiej formie przesyłane są członkom składu orzekającego materiały umożliwiające przygotowanie się do rozprawy?

Zgodnie z obowiązującym obecnie Wewnętrznym regulaminem organizacji pracy Krajowej Izby Odwoławczej, akta sprawy odwoławczej będącej w toku przechowywane są w sekretariacie Izby. Członek składu orzekającego może swobodnie korzystać z akt sprawy, do rozpoznania której został wyznaczony, w sekretariacie Izby lub w pokoju przydzielonym członkowi w siedzibie Izby.

4. czy przejazdy z miejsca zamieszkania na rozprawę (i z powrotem) są traktowane jako podróż służbowa i wystawiane są na taką okoliczność delegacje (polecenia wyjazdu służbowego), a ewentualne zdarzenia zaistniałe w ich trakcie - są traktowane jako wypadki przy pracy?

Zgodnie z definicją zawartą w art. 775 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 z późn. zm.) podróż służbowa rozumiana jest jako wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika lub w której znajduje się siedziba pracodawcy. Przejazdy z miejsca zamieszkania na rozprawę (i z powrotem) nie są traktowane jako podróż służbowa.

5. przy pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 4 - czy zwracane są koszty takich podróży służbowych (bilety, hotele, kilometrówka) oraz wypłacane są diety?

Odpowiedź na pytanie nr 8.4).

6. czy w świetle art. 174 ust. 2 pkt 1 PZP możliwe jest okazjonalne zawieranie przez członka KIO umów cywilnoprawnych (np. o dzieło / zlecenia), których przedmiot jest całkowicie niezwiązany z tematyką zamówień publicznych i prawa (doradztwo techniczne i usługi techniczne) i nie koliduje z pełnieniem obowiązków członka KIO?

Zgodnie z art. 174 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 2164 z późn.zm.) członkowie Izby nie mogą m. in. podejmować dodatkowego zatrudnienia ani innych zajęć zarobkowych, z wyjątkiem zatrudnienia na stanowisku dydaktycznym, naukowo-dydaktycznym lub naukowym w łącznym wymiarze nieprzekraczającym pełnego wymiaru czasu pracy pracowników zatrudnionych na tych stanowiskach, jeżeli to zatrudnienie nie przeszkadza w pełnieniu obowiązków członka Izby.

7. czy w świetle informacji ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości mówiącej, że wydruk zaświadczenia generowanego w formacie XML z e-KRK nie jest dokumentem (https://ekrk.ms.gov.pl/ep-web) można na potrzeby postępowania kwalifikacyjnego, w celu potwierdzenia spełniania warunków z art. 173 ust. 2 PZP, złożyć aktualną informację o osobie z KRK w formie takiego wydruku, czy też wyłącznie w formie zaświadczenia wydawanego przez Punkty Informacyjne KRK przy sądach (lub przez Biuro Informacyjne KRK w Warszawie)?

Urząd Zamówień Publicznych uprzejmie wyjaśnia, iż aktualna informacja o osobie z Krajowego Rejestru Karnego, wystawiona nie wcześniej niż 30 dni przed upływem terminu przyjmowania zgłoszeń, potwierdzająca niekaralność za przestępstwo umyślne lub umyślne przestępstwo skarbowe musi posiadać walor dokumentu.

Jednocześnie Urząd Zamówień Publicznych uprzejmie informuje, iż ostatecznej oceny dokumentów składanych przez kandydatów na członków Krajowej Izby Odwoławczej dokonywać będzie upoważniona do tego komisja kwalifikacyjna powołana przez ministra właściwego do spraw gospodarki.

Pytanie 9:

Zamierzam złożyć wniosek o dopuszczenie mnie do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na członka KIO i chciałam zapytać czy zaświadczenie od pracodawcy o następującej treści zostanie przez Państwa zaakceptowane:

"Pani […] jest zatrudniona w kancelarii od 2007 roku na stanowisku prawnika. Zakres obowiązków Pani […] obejmuje udzielanie porad prawnych, sporządzanie opinii prawnych oraz występowanie przed sądami i urzędami w imieniu i na rzecz klientów kancelarii".

Urząd Zamówień Publicznych uprzejmie wyjaśnia, iż ostatecznej oceny dokumentów składanych przez kandydatów na członków Krajowej Izby Odwoławczej dokonywać będzie upoważniona do tego komisja kwalifikacyjna powołana przez ministra właściwego do spraw gospodarki. Jednocześnie Urząd wskazuje, iż zgodnie z  art. 173 ust. 2 pkt. 7 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 2164 z późn.zm.) członkiem Izby może być m.in. osoba, która posiada minimum pięcioletnie doświadczenie zawodowe (staż pracy) na stanowiskach związanych z udzielaniem porad prawnych, sporządzaniem opinii prawnych, opracowywaniem projektów aktów prawnych oraz występowaniem przed sądami i urzędami.

Pytanie 10:

Zwracam się z zapytaniem, czy wymóg ukończenia 29 lat przez kandydata zostanie spełniony, jeśli kandydat 29 lat ukończy pod koniec kwietnia 2017 r.?

Urząd Zamówień Publicznych uprzejmie informuje, iż kandydaci na członków Krajowej Izby Odwoławczej powinni potwierdzić spełnianie warunków określonych w art. 173 ust 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 2164 z późn.zm.) najpóźniej na dzień upływu terminu składania zgłoszeń, tj. na dzień 14 kwietnia 2017 r.

Jednocześnie Urząd uprzejmie wyjaśnia, iż ostatecznej oceny spełniania przez kandydata warunków określonych w art. 173 ust 2 ustawy PZP dokona upoważniona do tego komisja kwalifikacyjna powołana przez ministra właściwego do spraw gospodarki.

Pytanie 11:

W nawiązaniu do odpowiedzi na pytanie nr 6 zwracam się z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie treści par. 8 ust.1 rozporządzenia w sprawie przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego na członków KIO, w szczególności w jakim terminie od powołania komisji odbywa się kwalifikacja dokumentów przez tę komisję lub opracowanie ich na potrzeby egzaminu. Czy zostanie sporządzony wykaz takich dokumentów, a jeśli tak to w jakim terminie zostanie udostępniony na stronie internetowej KIO? Proszę o udzielenie odpowiedzi.

Urząd Zamówień Publicznych uprzejmie wyjaśnia, że zgodnie z brzmieniem § 2 ust. 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 2 lipca 2007 r. w sprawie trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego na członków Krajowej Izby Odwoławczej, sposobu powoływania komisji kwalifikacyjnej, a także szczegółowego zakresu postępowania kwalifikacyjnego (Dz. U. Nr 120, poz. 820 z późn. zm.) pierwsze posiedzenie komisji kwalifikacyjnej zwołuje minister właściwy do spraw gospodarki nie później niż w terminie 7 dni od dnia jej powołania. Komisja kwalifikacyjna zleca niezależnym ekspertom przygotowanie materiałów służących do przeprowadzenia każdej z części egzaminu pisemnego, zawierających pytania testowe do sprawdzianu wiedzy i zadanie do pracy pisemnej oraz arkusze odpowiedzi i klucze ich oceny. Wyboru zestawu do sprawdzianu wiedzy oraz zestawu do pracy pisemnej dokonuje komisja kwalifikacyjna bez zbędnej zwłoki. Zakres zagadnień do postępowania kwalifikacyjnego został określony w załączniku nr 1 do wskazanego na wstępie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów.

Pytanie 12:

Czy oświadczenie o posiadaniu minimum pięcioletniego doświadczenia zawodowego (stażu pracy) w administracji publicznej" musi być czymkolwiek potwierdzone, czy wystarczy oświadczenie kandydata, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie ma na to żadnych dowodów, gdyż stosunek pracy ciągle trwa. Nie wynika to jednoznacznie z treści ogłoszenia i może być różnie interpretowane.

Urząd Zamówień Publicznych uprzejmie wskazuje, iż kwestie potwierdzenia przez kandydata na członka KIO spełniania warunków, o których mowa w art. 173 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 2164 z późn.zm.) uregulowane zostały w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 2 lipca 2007 r. w sprawie trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego na członków Krajowej Izby Odwoławczej, sposobu powoływania komisji kwalifikacyjnej, a także szczegółowego zakresu postępowania kwalifikacyjnego (Dz. U. Nr 120, poz. 820 z późn. zm.). Zgodnie z § 3 ust. 3 pkt 6) lit. a) ww. rozporządzenia kandydat na członka KIO potwierdza oświadczenie o posiadaniu minimum pięcioletniego doświadczenia zawodowego (stażu pracy) w administracji publicznej złożoną kopią (kopiami) świadectwa pracy lub zaświadczeniem wystawionym przez pracodawcę.

Jednocześnie Urząd uprzejmie wyjaśnia, iż ostatecznej oceny spełniania przez kandydata warunków określonych w art. 173 ust 2 ustawy PZP dokona upoważniona do tego komisja kwalifikacyjna powołana przez ministra właściwego do spraw gospodarki.

Pytanie 13:

W nawiązaniu do Komunikatu o postępowaniu kwalifikacyjnym mam trzy pytania:

1. czy wymóg posiadania minimum pięcioletniego doświadczenia zawodowego (stażu pracy) jest oceniany przez pryzmat zatrudnienia na całość / część etatu?

Urząd Zamówień Publicznych uprzejmie wyjaśnia, iż staż pracy jest to okres, w którym pracownik świadczy pracę w ramach stosunku pracy, bez względu na tryb rozwiązania stosunku pracy, czy na wielkość etatu.

Jednocześnie Urząd Zamówień Publicznych uprzejmie informuje, iż ostatecznej oceny dokumentów składanych przez kandydatów na członków Krajowej Izby Odwoławczej dokonywać będzie upoważniona do tego komisja kwalifikacyjna powołana przez ministra właściwego do spraw gospodarki.

2. w § 12 ust. 3 pkt 2) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 2 lipca 2007 r. (ze zm.) mowa jest o posługiwaniu się niedozwolonymi materiałami - czy są materiały dozwolone na etapie pracy pisemnej i jeśli tak to jakie? (przykładowo teksty aktów prawnych)

Odpowiedź na pytanie nr 6.

Brak pytania nr 3.

Pytanie 14:

W związku z ogłoszeniem Ministra Rozwoju i Finansów dotyczącym postępowania kwalifikacyjnego na członków KIO mam pytanie czy aktualna informacja z KRK, może również zostać złożona w kopii za zgodność z oryginałem - zgodnie z informacją zawartą w ogłoszeniu "Uwaga".

Urząd Zamówień Publicznych uprzejmie wyjaśnia, iż zgodnie z § 3 ust. 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 2 lipca 2007 r. w sprawie trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego na członków Krajowej Izby Odwoławczej, sposobu powoływania komisji kwalifikacyjnej, a także szczegółowego zakresu postępowania kwalifikacyjnego (Dz. U. Nr 120, poz. 820 z późn. zm.) w przypadku składania kopii dokumentów powinny być one poświadczone przez kandydata za zgodność z oryginałem.

Pytanie 15:

W związku z ogłoszonym postępowaniem kwalifikacyjnym dla kandydatów na członków Krajowej Izby Odwoławczej zwracam się z prośbą o interpretację pojęcia "posiadają wyższe wykształcenie prawnicze”: czy należy przez to rozumieć również absolwentów administracji na Wydziale Prawa i Administracji, czy tylko absolwentów prawa?

Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi.

Urząd Zamówień Publicznych uprzejmie wyjaśnia, iż kandydat na członka KIO, zgodnie z § 3 ust. 3 pkt 2) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 2 lipca 2007 r. w sprawie trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego na członków Krajowej Izby Odwoławczej, sposobu powoływania komisji kwalifikacyjnej, a także szczegółowego zakresu postępowania kwalifikacyjnego (Dz. U. Nr 120, poz. 820 z późn. zm.) przedstawia kopię dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów wyższych na kierunku prawo i uzyskanie tytułu zawodowego magistra lub kopię dyplomu doktora nauk prawnych.

Jednocześnie Urząd Zamówień Publicznych uprzejmie informuje, iż ostatecznej oceny dokumentów składanych przez kandydatów na członków Krajowej Izby Odwoławczej dokonywać będzie upoważniona do tego komisja kwalifikacyjna powołana przez ministra właściwego do spraw gospodarki.

Pytanie 16:

Uprzejmie proszę o odpowiedź, na kogo powinien być adresowany list motywacyjny składany w postępowaniu kwalifikacyjnym?  Kto powinien być w nim wpisany jako adresat?

Urząd Zamówień Publicznych uprzejmie wyjaśnia, iż zgodnie z art. 176a ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 2164 z późn. zm.) postępowanie kwalifikacyjne na członków Krajowej Izby Odwoławczej ogłosił minister właściwy do spraw gospodarki, tj. Minister Rozwoju i Finansów.

Jednocześnie Urząd Zamówień Publicznych uprzejmie przypomina, że zgłoszenia na członka Krajowej Izby Odwoławczej należy składać na adres Urzędu Zamówień Publicznych, ul. Postępu 17a, 02-676 Warszawa z dopiskiem „Zgłoszenie na członka Krajowej Izby Odwoławczej – 2017 r.”.

Pytanie 17:

W nawiązaniu do Komunikatu o postępowaniu kwalifikacyjnym przedstawiam trzecie pytanie, które uległo usunięciu z poprzedniej wiadomości:

W zakresie wymaganych dokumentów, czy życiorys może zostać zastąpiony przez CV, jeśli nie, czy powinien zostać sporządzony odręczenie czy może zostać wydrukowany?

Urząd Zamówień Publicznych uprzejmie wyjaśnia, iż zgodnie z § 3 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 2 lipca 2007 r. w sprawie trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego na członków Krajowej Izby Odwoławczej, sposobu powoływania komisji kwalifikacyjnej, a także szczegółowego zakresu postępowania kwalifikacyjnego (Dz. U. Nr 120, poz. 820 z późn. zm.) zgłoszenie zawiera życiorys. Rozporządzenie nie wskazuje formy jaką ma mieć życiorys.

Jednocześnie Urząd uprzejmie informuje, iż ostatecznej oceny dokumentów składanych przez kandydatów na członków Krajowej Izby Odwoławczej dokonywać będzie upoważniona do tego komisja kwalifikacyjna powołana przez ministra właściwego do spraw gospodarki.

Pytanie 18:

Mam pytanie: czy studia II stopnia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku administracja (specjalizacja zamówienia publiczne) spełnią wymóg formalny posiadania wykształcenia wyższego prawniczego?

Studia obejmowały 70 % zakresu materiału studiów dziennych na kierunku prawo, omówione były wszystkie kodeksy, wstęp do prawoznawstwa oraz proces legislacyjny. Dodatkowo specjalizacja ukończona była w kierunku zamówień publicznych.

Urząd Zamówień Publicznych uprzejmie wyjaśnia, iż kwestie wymaganego wykształcenia zostały wyjaśnione w odpowiedzi na pytanie nr 15.

Pytanie 19:

Czy w toku poprzednich postępowań kwalifikacyjnych do KIO kandydaci podczas pracy pisemnej mogli korzystać z materiałów pomocniczych, takich jak np. teksty aktów prawnych, orzeczeń, komentarzy do aktów prawnych itp.? Jeśli tak to w jakiej formie - czy tylko papierowej czy także w formie elektronicznej (na jakich warunkach technicznych) oraz czy były to materiały własne kandydatów czy udostępniane przez komisję?

Jakie materiały należy uznać za niedozwolone w rozumieniu par. 12 ust. 3 pkt. 2) Rozporządzenia w sprawie trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego na członków Krajowej Izby Odwoławczej, sposobu powoływania komisji kwalifikacyjnej, a także szczegółowego zakresu postępowania kwalifikacyjnego?

Urząd Zamówień Publicznych uprzejmie wyjaśnia, iż kwestie egzaminu pisemnego uregulowane zostały w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 2 lipca 2007 r. w sprawie trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego na członków Krajowej Izby Odwoławczej, sposobu powoływania komisji kwalifikacyjnej, a także szczegółowego zakresu postępowania kwalifikacyjnego (Dz. U. Nr 120, poz. 820 z późn. zm.).

Zgodnie z § 8 ust. 1 ww. rozporządzenia praca pisemna polega na dokonaniu przez kandydata oceny prawnej stanu faktycznego (kazusu) na podstawie dokumentów zakwalifikowanych przez komisję lub opracowanych na potrzeby egzaminu. Ten przepis miał zastosowanie także w prowadzonych dotychczas postępowaniach kwalifikacyjnych na członków KIO.

Pytanie 20:

Uprzejmie proszę o wyjaśnienie rozbieżności pomiędzy zapisem na stronie UZP w brzmieniu: Zgłoszenia na członka Krajowej Izby Odwoławczej należy składać do dnia 14 kwietnia 2017 r. przy czym  decyduje data wpływu zgłoszenia do Urzędu Zamówień Publicznych. a postanowieniem § 3 ust. 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 2 lipca 2007 r. w sprawie trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego na członków Krajowej Izby Odwoławczej, sposobu powoływania komisji kwalifikacyjnej, a także szczegółowego zakresu postępowania kwalifikacyjnego (w przypadku złożenia zgłoszenia drogą pocztową za datę jego złożenia uważa się datę stempla placówki pocztowej operatora publicznego).

Proszę o potwierdzenie, czy na stronach UZP pojawiła się omyłka, zaś obowiązujące w tym zakresie są przepisy ww. rozporządzenia.

Urząd Zamówień Publicznych uprzejmie wyjaśnia, iż tryb postępowania kwalifikacyjnego reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 2 lipca 2007 r. w sprawie trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego na członków Krajowej Izby Odwoławczej, sposobu powoływania komisji kwalifikacyjnej, a także szczegółowego zakresu postępowania kwalifikacyjnego (Dz. U. Nr 120, poz. 820 z późn. zm.) - zwane dalej rozporządzeniem.

Zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia Kandydat składa zgłoszenie na adres wskazany w ogłoszeniu o postępowaniu kwalifikacyjnym na członków Izby, o którym mowa w art.176a ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 2164 z późn.zm.), zwanej dalej „Ustawą”, osobiście lub przesyła za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. z 2016 r. poz. 1113, 1250, 1823 i 1948), zwanego dalej „operatorem pocztowym”, lub za pośrednictwem posłańca. Za datę złożenia zgłoszenia uważa się datę jego wpływu na adres, o którym mowa w zdaniu pierwszym. Zgłoszenie uznaje się za złożone w terminie, jeżeli wpłynie ono nie później niż 31 dnia od dnia publikacji ogłoszenia o postępowaniu kwalifikacyjnym na członków Izby, o którym mowa w art. 176a ust. 2 Ustawy.

Pytanie 21:

W związku z prowadzonym postępowaniem kwalifikacyjnym na członka Krajowej Izby Odwoławczej składam następujące pytanie.

Czy wymagana w zestawie dokumentów aplikacji informacja z Krajowego Rejestru Karnego niezałączona do aplikacji składanej w wyznaczonym terminie i uzupełniana po otrzymaniu wezwania do uzupełnienia może być informacją wystawioną po terminie składania aplikacji tj. po 14.04.2017 r. a przed terminem wezwania do uzupełnienia dokumentów?

Czy jednak Informacja z Krajowego Rejestru Karnego musi być informacją wystawioną przed upływem pierwotnego terminu na składania aplikacji.

Urząd Zamówień Publicznych uprzejmie wyjaśnia, że zgodnie z § 3 ust. 3 pkt 5 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 2 lipca 2007 r. w sprawie trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego na członków Krajowej Izby Odwoławczej, sposobu powoływania komisji kwalifikacyjnej, a także szczegółowego zakresu postępowania kwalifikacyjnego (Dz. U. Nr 120, poz. 820 z późn. zm.) w celu potwierdzenia spełniania warunków, o których mowa w art. 173 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 2164 z późn. zm.), kandydat dołącza do zgłoszenia na członka KIO min.: „aktualną informację o osobie z Krajowego Rejestru Karnego, wystawioną nie wcześniej niż 30 dni przed upływem terminu przyjmowania zgłoszeń, potwierdzającą niekaralność za przestępstwo umyślne lub umyślne przestępstwo skarbowe”.

Jednocześnie Urząd Zamówień Publicznych uprzejmie informuje, iż ostatecznej oceny dokumentów składanych przez kandydatów na członków KIO dokonywać będzie upoważniona do tego komisja kwalifikacyjna powołana przez ministra właściwego do spraw gospodarki.

Pytanie 22:

Dzień dobry,

uprzejmie proszę o podanie terminu egzaminu pisemnego w celu możliwości przystąpienia do postępowania.

Urząd Zamówień Publicznych uprzejmie wyjaśnia, iż zgodnie z § 4  rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 2 lipca 2007 r. w sprawie trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego na członków Krajowej Izby Odwoławczej, sposobu powoływania komisji kwalifikacyjnej, a także szczegółowego zakresu postępowania kwalifikacyjnego (Dz.U. Nr 120, poz. 820 z późn. zm.) przewodniczący komisji zawiadomi wszystkich kandydatów na członków KIO, za pośrednictwem operatora pocztowego lub za pośrednictwem posłańca albo przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, o dopuszczeniu do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym wraz ze wskazaniem terminu i miejsca przeprowadzenia egzaminu pisemnego albo o odmowie dopuszczenia do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym z podaniem przyczyny odmowy dopuszczenia.

Kontakt

Krajowa Izba Odwoławcza

ul.Postępu 17A
02-676 Warszawa

Sekretariat: (22) 458 78 01
Faks: (22) 458 78 00