Raport z trzeciej fazy oceny Polski.. trzeciej fazy oceny Polski.

Raport z trzeciej fazy oceny Polski w sprawie implementacji Konwencji OECD o zwalczaniu przekupstwa zagranicznych funkcjonariuszy publicznych w międzynarodowych transakcjach handlowych (ang. Phase 3 report on implementing the OECD anti-bribery convention in Poland) oraz rekomendacje przyjęte przez Grupę Roboczą OECD ds. Przekupstwa w Międzynarodowych Transakcjach Handlowych w ramach trzeciej fazy oceny Polski.

Pierwsza faza oceny Polski odbyła się w 2001 roku i miała na celu ocenę zgodności krajowych przepisów prawnych z postanowieniami Konwencji. Drugi przegląd miał miejsce w 2007 roku i był poświęcony ocenie praktyki stosowania przepisów implementujących Konwencję. Raporty z pierwszej i drugiej fazy oceny Polski oraz sprawozdania z realizacji przez Polskę rekomendacji wystosowanych przez Grupę Roboczą OECD ds. Przekupstwa w Międzynarodowych Transakcjach Handlowych w ramach pierwszej i drugiej fazy oceny Polski znajdą Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości http://bip.ms.gov.pl/pl/ministerstwo/wspolpraca-miedzynarodowa/wspolpraca-z-oecd/

W grudniu 2012 roku rozpoczęła się trzecia faza przeglądu implementacji Konwencji w Polsce. W kwietniu 2013 roku stronie polskiej został zaprezentowany projekt Raportu z trzeciej fazy oceny w sprawie implementacji Konwencji OECD o zwalczaniu przekupstwa zagranicznych funkcjonariuszy publicznych w międzynarodowych transakcjach handlowych. Projekt Raportu z oceny powstał w oparciu o informacje i wyjaśnienia pisemne przedstawione przez stronę polską, wnioski z cyklu spotkań polskiej administracji rządowej, przedsiębiorstw i organizacji pozarządowych z przedstawicielami Sekretariatu OECD i zespołem oceniającym Polskę wyznaczonym przez Grupę Roboczą OECD oraz analiz przeprowadzonych przez zespół oceniający OECD. W czerwcu 2013 roku, Grupa Robocza OECD podczas spotkań plenarnych w Paryżu przyjęła przygotowany przez zespół oceniający projekt Raportu z oceny Polski, co formalnie zakończyło trzecią fazę oceny Polski.

W Raporcie z trzeciej fazy oceny Polski w sprawie implementacji Konwencji OECD o zwalczaniu przekupstwa zagranicznych funkcjonariuszy publicznych w międzynarodowych transakcjach handlowych została zaprezentowana analiza przepisów prawnych wydanych w celu implementacji postanowień Konwencji, czyli przede wszystkim ustawy Kodeks karny, ustawy - Kodeks postępowania karnego, ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, ustawy Prawo bankowe oraz ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary, oraz weryfikacja praktyki ich stosowania.

Raport zawiera także ocenę polskich przepisów z zakresu zamówień publicznych (ustawa Prawo zamówień publicznych oraz akty wykonawcze do ustawy) w zakresie, w jakim odnoszą się one do wykluczania z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego wykonawców skazanych prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo przekupstwa.

Raport jest dostępny także na stronie internetowej OECD: http://www.oecd.org/daf/anti-bribery/poland-oecdanti-briberyconvention.htm

W zakresie, w jakim Raport z trzeciej fazy oceny Polski w sprawie implementacji Konwencji OECD o zwalczaniu przekupstwa zagranicznych funkcjonariuszy publicznych w międzynarodowych transakcjach handlowych odnosi się do zamówień publicznych, Grupa Robocza OECD ds. Przekupstwa w Międzynarodowych Transakcjach Handlowych zaleca Polsce, aby:

  1. podniosła poziom świadomości w zakresie przestępstwa przekupstwa zagranicznego funkcjonariusza wśród instytucji zaangażowanych w udzielanie zamówień publicznych, w tym zamówień finansowanych przy wsparciu oficjalnej pomocy rozwojowej,
  2. rozważyła systematyczne sprawdzanie publicznie dostępnych list (spisów) podmiotów wykluczonych prowadzonych przez międzynarodowe instytucje finansowe przy udzielaniu zamówień publicznych, w tym zamówień finansowanych przy wsparciu oficjalnej pomocy rozwojowej.

Pliki

Przejdź do góry strony